اطلاعاتی در مورد گرافت و تزریق چربی

tz

کی از بهترین موادی که برای پرکردن گودیها و شیارهای عمیق صورت وسایر نقاط بدن بکار میرود چربی است که به دو صورت گرافت چربی   Dermal fat یا تزریق چربی ( چربی آزاد ژله ای ) استفاده می شود .

در چه نواحی می توان بکار برد؟

۱-صورت : چین اخم ، چین خنده ، گونه ها ، زیرگونه ، گودی زیر پلک ها ، لب وهر ناحیه ای که گودی و کمبود داسته باشد .

– پشت دستها۲

۳- سایر نواحی بدن در صورت لزوم استفاده می شود

روش آماده سازی و تهیه :

 الف ) dermal fat

معمولا از ناحیه زیر شکم پوست را برداشته ، بافت زیر پوست و چربی زیر ان را به اندازه مورد نیاز برداشته و محل برداشتن را بخیه می کنیم.

ب ) چربی آزاد

پس از بی حسی ناحیه ای که می خواهیم چربی برداریم ( شکم ، ران ، باسن ) با کانول های بسیار باریک ( mm2) چربی را ساکشن کرده( با سرنگ یا دستگاه) ، مایعات همراه ان را جدا کرده ، چربی بصورت فشرده ( ژله ای ) آماده می کنیم  . در این روش نیاز به برش جراحی و بخیه نیست .

 

تکنیک ( روش ) استفاده:

الف) گرافت چربی dermal fat)  ) : برش جراحی در ناحیه مورد نیاز داده ، پوست را از بافت زیرین آن آزاد کرده سپس گرافت چربی را که قبلا اماده کرده ایم مطابق شکل مورد نظر در آن ناحیه گذاشته و فیکس می کنیم .

ب): تزریق چربی : چربی که آماده شد با کانول ها بسیار ظریف در نواحی مورد نیاز تزریق می نمائیم بدون اینکه برش داده باشیم و نیاز به بخیه باشد .

میزان ماندگاری:

 الف ) dermal fat  ( گرافت چربی ) ، مقداری از ان جذب و مقداری بطور دائم باقی خواهد ماند

ب ) چربی آزاد ( تزریقی)

معمولا ۳۵-۴۰ % از چربی تزریق شده پس از مدتی از ۱ تا ۳ ماه بطور کامل جذب می شود ، در بقیه موارد از ۵۰ تا ۶۰%چربی تزریق شده باقی مانده و  دائمی خواهد بود . ممکنست لازم باشد تزریق چربی را دو بار یا بیشتر تکرار نمود .

عوارض :

در مورد گرافت چربی ممکنست در مواردی پس از مدتی بصورت توده ویا نوار سفتی لمس یا دیده می شود . در موارد بسیار کمتر ممکنست گرافت توسط بدن دفع شود . در مورد تزریق چربی در موارد بسیار نادر ممکنست بصورت نوار باریک ویا ناصاف بودن ناحیه تزریق مشاهده شود عفونت بسیار نادر است .

 

اقدامات پس از عمل:

۱- تا ۴۸ ساعت پس از عمل از کمپرس سرد هر نیم ساعت ۵ تا ۱۰ دقیقه  در ناحیه عمل استفاده نمائید( بجز هنگام خواب)

۲- از هنگام عمل تا ۷۲ ساعت  افزایش ورم خواهید داشت پس از آن شروع به کاهش تورم نموده و درعرض ۱۰-۱۵ روز حالت عادی خواهید داشت.

۳- در موارد بسیار کمی ممکنست کبودی ایجاد شود که نیاز به هیچ کار خاصی نداشته ، خودبخود جذب می شود.

۴- از کمپرس گرم به هیچ وجه استفاده ننمائید.

۵- ۴ تا ۶ هفته از محیط های گرم و آفتابی و سونا اجتناب ورزید

۶- از محل برداشتن چربی ممکنست تا چندین ساعت ترشحات خونابه ای داشته باشید که فقط لازم است پانسمان خیس شده را تعویض نمائید.

۷-از کاربرد مواد آرایشی تا ۱۰-۱۲ روز اجتناب ورزید.