لیفت پیشانی و صورت

ll

لیفت پیشانی چیست؟

لیفت پیشانی که برخی از افراد آن را با عنوان لیفت ابرو نیز می شناسند ، نوعی جراحی زیبایی است که با هدف بازگردانی ظاهر جوان پوست پیشانی، ابروها، پلک فوقانی، تنگ نمودن بافت نرم پیشانی و بازگردانی اثرات نیروی جاذبه انجام می شود. دکتر عمرانی فرد ، متخصص جراحی زیبایی و پلاستیک ، با بهره گیری از تکنیک های نوین ، بهترین نتایج را حاصل می نماید.

روش های گوناگونی برای این نوع لیفت همچون لیفت با نخ وجود دارد که جراحی به دلیل دائمی بودن نتایج ، بهترین روش موجود است. جراحان برای جراحی لیفت پیشانی تکنیک های مختلفی داشته و برش ها را در قسمت های گوناگونی ایجاد می نمایند.

افزایش سن همواره با عوارضی برای افراد همراه بوده است که یکی از آن ها صاف و افقی شدن ظاهر ابروها می باشد. در برخی از افراد افتادگی ابروها به قدری زیاد است که مانع از نشان دادن احساسات صورت می شود. در چنین شرایطی با انجام جراحی لیفت پیشانی یا لیفت ابرو می توان این مشکل را تا حد بسیار زیادی برطرف کرده و یک سوم فوقانی صورت را جوان تر کرد.

 

جراحی لیفت پیشانی چه زمانی به افراد پیشنهاد می شود؟

 • هنگامی که ظاهر چهره به دلیل افتادگی ابروها خسته و ناراحت به نظر برسد.
 • بر روی پیشانی خطوط عمیق افقی وجود داشته باشد.
 • ما بین ابروها و در قسمت بالای بینی خطوط عمودی و خط اخم ایجاد شده باشد.
 • فرد به دلیل افتادگی بیش از اندازه پلک هایش قادر به آرایش چشم های خود نباشد.
 • فرد از لحاظ روحی و جسمی در شرایط خوبی به سر ببرد.
 • شخص دخانیات و سیگار استعمال نکند.
 • از نتیجه این جراحی زیبایی انتظارات واقع بینانه و منطقی داشته باشد.

آیا می توان این جراحی زیبایی را همزمان با جراحی دیگری انجام داد؟

بله؛ لیفت پیشانی را می توان با جراحی لیفت صورت ، بلفاروپلاستی فوقانی و تحتانی به طور همزمان انجام داد.

تکنیک های لیفت پیشانی

جهت انجام لیفت پیشانی ، تکنیک های متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرند که بسته به خواسته فرد و تغییرات مورد نیاز ، جراح یکی از آن ها را بر می گزیند. روش انتخاب شده ، در حقیقت محل برش ها را تعیین می سازد.

در تکنیک لیفت اندوسکوپیک پیشانی ، جراح چندین برش کوچک ، پشت خط رویش مو ایجاد می نماید. سپس از طریق یکی از برش ها ، جهت معاینه و مشاهده عضلات و بافت ها ، لوله ای به نام آندوسکوپ را وارد آن ناحیه می کند. پس از آن ابزار جراحی را از طریق برش دیگر وارد کرده و لیفت پیشانی را انجام می دهد.

در روش دیگر که به لیفت کلاسیک نیز شناخته می شود ، جراح ، پشت خط رویش مو یک برش سرتاسری ایجاد کرده و از این طریق پیشانی را به سمت بالا می کشد و در نهایت قسمت اضافی پوست سر برداشته می شود.

این تکنیک به کسانی که پیشانی بلندی دارند ، تار موهایشان نازک است یا امکان دارد با گذشت زمان به ریزش مو در آن ناحیه دچار شوند ، پیشنهاد نمی شود.

شیوه دیگر بدین صورت است که جراح برش را در محلی میان قسمت فوقانی پیشانی و امتداد رستنگاه مو ایجاد می کند و پس از آن ، بافت و پوست اضافه ناحیه فوقانی پیشانی را برمی دارد.

مراقبت ها و اقدامات قبل از جراحی لیفت صورت

پزشک قبل از جراحی لیفت صورت از بیمار می خواهد تا موارد ذیل را انجام دهد:

 • تست های آزمایشگاهی به منظور ارزیابی و بررسی پزشکی و بالینی بیمار
 • نوشیدن مایعات و آب فراوان قبل از جراحی
 • قطع مصرف سیگار به مدت حداقل 6 هفته قبل از جراحی ؛ سیگار کشیدن موجب به تاخیر انداختن روند بهبود و افزایش احتمال بروز عوارض می شود.
 • قطع مصرف نوشیدنی های الکلی و برخی داروهای خاص همچون آسپرین که موجب افزایش احتمال خونریزی می شود.

نحوه انجام جراحی لیفت پیشانی

همانطور که در فوق گفتیم پزشکان برای انجام این جراحی از تکنیک های گوناگونی همچون روش های آندوسکوپی تا تکنیک های باز استفاده می نمایند.

رایج ترین شیوه برای انجام این عمل جراحی ایجاد چندین برش در محل رشد موها و در برخی موارد در پلک بالایی یا گاهاً پیشانی می باشد.

در روش باز یک برش طولانی در اطراف خط رشد مو، اطراف پیشانی یا یکی از خطوط پیشانی ایجاد شده و پزشک اقدام به جدا کردن پوست از روی بافت های تحتانی می کند. در نهایت و بعد از حذف پوست و چربی های اضافی، ابروها و پوست پیشانی به جای خود بازگردانده شده و در آنجا بخیه زده می شود.

دوره ریکاوری

مدت زمان این دوره ، با توجه به تکنیک بکارگرفته شده ، متغیر خواهد بود ؛ اما اکثر افراد حدوداً پس از 10 روز به روال عادی زندگی خود باز می گردند.

بعد از اتمام پروسه لیفت پیشانی ، امکان دارد در محل جراحی بخیه های غیرقابل جذبی وجود داشته باشند که جراح پس از گذشت یک هفته آن ها را می کشد.

انتظار می رود ورم و کبودی در قسمت هایی از صورت مانند گونه ها و اطراف چشم ها نمود پیدا کنند. اثرات مذکور موقتی و زود گذر بود و یک هفته بعد از جراحی ، به مرور بهبود می یابند.

چنانچه جراح از روش کلاسیک برای انجام لیفت استفاده نماید ، فرد در دوره ریکاوری درد بیشتری را متحمل خواهد شد. در این راستا پزشک جهت تسکین درد ، برایتان داروهای مسکن تجویز می کند.

همچنین در محل جراحی تا حدودی خارش احساس خواهید کرد که به تدریج برطرف می شود. این اثرات جانبی پس از روش آندوسکوپیک نیز نمود می یابند اما شدت آن ها کمتر خواهد بود.

مراقبت های بعد از جراحی لیفت پیشانی

پزشک قبل از جراحی اقدامات و مراقبت هایی که بعد از جراحی باید توسط بیمار رعایت شود را به طور کامل به او شرح می دهد. این توصیه ها در خصوص موارد ذیل می باشند:

 • علائم طبیعی پس از جراحی
 • مراقبت از بخیه ها و زخم ها
 • نحوه مصرف داروها
 • عوارض احتمالی
 • زمان مراجعه به پزشک

نکته حائز اهمیت در این رابطه، رعایت نکاتی است که پزشک به بیمار توصیه کرده است.

بلافاصله پزشک پس از لیفت پیشانی

 1. به مدت 48 ساعت ابتدایی بر روی ناحیه تحت درمان و اطراف چشم ها کمپرس یخ قرار دهید این کار به هرچه سریع تر فروکش کردن تورم کمک می کند.
 2. این امکان وجود دارد که به منظور جمع آوری مایعات و خون اضافی در زیر پوست لوله باریک و ظریفی قرار بگیرد.
 3. توصیه دکتر محمود عمرانی فرد به بیماران این است که به پشت و به صورت طاقباز بخوابند، به مدت 5 تا 7 روز در زیر سر خود 2 بالشت گذاشته و آن را بالا نگه دارید.
 4. به منظور بررسی روند جراحی و معاینه حدود 1 تا 2 روز بعد از جراحی به پزشک خود مراجعه کنید.
 5. ممکن است طی چند روز اول بعد از جراحی مقداری تورم، بی حس شدن و کبودی در ناحیه تحت درمان و اطراف آن مشاهده نمایید که طبیعی بوده و میزان آن در دو تا 3 روز اول در بیشترین میزان خود قرار دارد.

عوارض لیفت پیشانی

پس از هر پروسه زیبایی ، باید درصدی برای بروز عوارض احتمالی آن در نظر گرفت. هر چند با مراجعه به یک جراح و متخصص حاذق و با تجربه و رعایت نکات مراقبتی ارائه شده از سوی او، احتمال وقوع آن ها به صفر می رسد.

بعد از جراحی لیفت پیشانی نیز امکان دارد یکی از موارد زیر نمود یابد :

 • عفونت
 • اسکار
 • دشواری در تکان دادن ابروها
 • کاهش حس در محل جراحی